Modlnica Między panem a plebanem 2024

Modlnicę warto odwiedzać zawsze. Ta piękna wieś, która od zawsze fascynowała przybywających gości, a wśród nich wielu znakomitych artystów posiada nie tylko wielki urok, ale też warte odwiedzenia miejsca wśród których najważniejsze to: kościół drewniany z 2 poł. XVI wieku pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej oraz dwór w otoczeniu przepięknego parku, który należał do rodziny Konopków, a obecnie opiekuje się nim Uniwersytet Jagielloński. Właśnie do tych dwóch miejsc nawiązuje nazwa cyklu koncertowego organizowanego przez modlnicką parafię wraz z fundacją Kulturalny Szlak. Wydarzenie „Modlnica. Między panem a plebanem” składa się z koncertów o charakterze pasującym do wnętrza, gdzie się odbywają, a także ciekawych spotkań oraz prelekcji.

W tym roku zapraszamy do Modlnicy już po raz trzeci. Rozpoczniemy 18 maja w Dworze UJ w Modlnicy, gdzie wystąpi Krakowski Kwintet Dęty w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet, Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot, Tadeusz Tomaszewski – waltornia, w wykonaniu którego usłyszymy między innymi utwór Pawła Soleckiego „Bukoliki Polskie”, skomponowany na motywach ludowych, zebranych przez dawnego mieszkańca dworu w Modlnicy – Oskara Kolberga. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego to laureaci wielu konkursów muzycznych, którzy spotkali się, współpracując z krakowską orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis. zespół koncertował niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. Współpracując z pianistką Beatą Bilińską oraz saksofonistą Pawłem Gusnarem, kwintet nagrał dwie płyty CD. Pierwsza, z dziełami W.A. Mozarta, F. Danziego, G. Ligetiego oraz F. Poulenca, była nominowana do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii – muzyka kameralna, druga zaś z utworami A. von Zemlinskiego, P. Łukaszewskiego, A. Malawskiego, K. Dębskiego, M.P. Góreckiego oraz D. Milhauda zdobyła nominację do nagrody Fryderyk 2020, również w kategorii – muzyka kameralna. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Koncert poprzedzi prelekcja przygotowana przez Fundację Rodziny Nowina Konopków, pt: „Lud modlnicki na szklanych kliszach XIX-wiecznego fotografa”.

Drugim dniem wydarzenia „Między panem a plebanem” będzie 25 maja. Spotkamy się tym razem w kościele i rozpoczniemy również od prelekcji przygotowanej przez Fundację Rodziny Nowina Konopków pod tytułem „Odkrywamy historię epitafium Konopków”. Po niej przeniesiemy się na muzyczną peregrynację na którą zabierze nas zespół: Katarzyna Wiwer – śpiew, Irena Czubek-Davidson – harfa, Paweł Solecki – flety, śpiew, instrumenty perkusyjne. W programie „W drodze do świętej góry – pieśni pątników” znajdą się pieśni średniowiecznych pątników, a także utwory powstałe z inspiracji miejscami, szczególne przyciągającymi ludzi poszukujących duchowej inspiracji. Wykonawcy koncertu są znanymi muzykami kameralistami oraz pedagogami. Katarzyna Wiwer śpiewaczka, propagatorka kultury i pedagog śpiewu, tłumaczka książki „Historia Śpiewu”, jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej miłością jest muzyka dawna oraz sztuka pieśni. Aktywnie koncertuje, prezentując między innymi autorskie programy, łączące muzykę i literaturę w inspirującą całość. Irena Irena Czubek-Davidson jest również absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, a od roku 2002 członkiem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, z którą współpracuje także jako solistka. Występuje w repertuarze solowym i kameralnym z renomowanymi zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą, w tym z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrami filharmonii w Poznaniu i Wrocławiu, orkiestrą symfoniczną w Zurychu, Operą Krakowską, Tarnowską i Słupską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis. Irena Czubek-Davidson prowadzi klasę harfy w Akademii Muzycznej w Krakowie. Fagocista Paweł Solecki także jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej.  Jest laureatem licznych konkursów muzycznych. Współpracował z Libańskią Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Bejrucie, Capellą Cracoviensis, a obecnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Realizuje się także jako kompozytor, a od 2006 roku współpracuje również z krakowską poetką i pieśniarką – Basią Stępniak-Wilk.

Organizatorzy wydarzenia Parafia św. Wojciecha oraz Fundacja Kulturalny Szlak bardzo serdecznie zaprasza do uczestnictwa w tegorocznych wydarzeniach. Serdecznie dziękujemy naszym współorganizatorom oraz partnerom, w tym roku są to: Powiat Krakowski, Gmina Wielka Wieś, Fundacja Rodziny Konopków, Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Ziyad Hotele.

Pięknie dziękujemy także Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za życzliwe przyjęcie w progach modlnickiego Dworu oraz za pomoc organizacyjną.

25.05.2024, Kościół św. Wojciecha w Modlnicy, godz. 18.45

Prelekcja: Odkrywamy historię epitafium Konopków Fundacja Rodziny Nowiny Konopków
Koncert: W DRODZE DO ŚWIĘTEJ GÓRY – PIEŚNI PĄTNIKÓW

Katarzyna Wiwer – śpiew
Irena Czubek-Davidson – harfa
Paweł Solecki – flety, śpiew, instrumenty perkusyjne

W programie m.in. pradawne pieśni pątników oraz utwory powstałe z inspiracji miejscami szczególnymi.

Zapraszają:
Parafia świętego Wojciecha w Modlnicy